poniedziałek, 26 października 2015

Kino Polskie - hit czy kit ?

Powszechnie wiadomo, że historyczną datą powstania kina jest rok 1895r. i słynni bracia Lumiere, którym zawdzięczamy takie dzieło sztuki jakim jest film. Niewiele osób wie, że w Polsce już w 1896r., czyli stosunkowo szybko można było cieszyć się wynalazkiem jakim był kinematograf. Już w 1908r. powstały pierwsze polskie produkcje. Nie sposób ukryć, że polscy reżyserzy wzorowali się na filmach zachodnich. Wielu z nich robi to do dziś. Wielu z was mogło by stwierdzić, że na rynku filmowym dominują produkcje amerykańskie, a polskie kino pozostaje w szarym tyle. Idealnym przykładem, że te sugestie są mylne jest film ,, Ida ‘’ w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który zdobył Oscara. Wiele polskich filmów  dorównuje poziomem filmom zachodnim, a polscy reżyserzy i gwiazdy filmowe są znani i szanowani na całym świecie. Tak było zresztą od dawna. Warto wspomnieć o polskich gwiazdach Hollywood takich jak Pola Negri, czyli Apolonia Chałupiec znana z ,, Niewolnicy zmysłów ‘’ ( 1914r. ), Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówka oraz współcześnie wszystkim znani choćby Katarzyna Figura, Zbigniew Zamachowski i Cezary Pazura. Polscy reżyserzy także cieszą się uznaniem w świecie. Przytoczmy paru bliższych naszym czasom są to Andrzej Wajda, Jan Komasa i Agnieszka Holland. Polskie produkcje po dziś dzień podbijają serca widzów na całym świecie. Polskie kino z roku na rok coraz bardziej zaskakuje.  Kochamy je za niebanalne przedstawienie prawd życiowych, specyficzne poczucie humoru, które bawi do łez i oczywiście wybitna grę aktorską wyszukanych polskich aktorów. Ze spokojem stwierdzam, że polskie kino nie umarło. Ono żyje i ma się dobrze. Reżyserowie poszukują specyficznego stylu, który jest charakterystyczny tylko dla nich. Nie odbiegają zbytnio od popularnych na rynku filmowym form, ale to nie oznacza, że ich filmy mają mniejszą wartość dla odbiorców. Często jednak są niedoceniane przez rodaków. 
Uważam, że Polacy są mistrzami w tworzeniu filmów o tematyce II wojny światowej. Nikt inny nie potrafi tak przedstawić faktów historycznych, aby nauczały i jednocześnie wzruszały. Przykładami dobrego polskiego kina są          ,, Miasto 44 ‘’ czyli historia nieśmiertelnej miłości i walki o wolność zamkniętej w murach okupowanej Polski. Produkcją na światowym poziomie jest także        ,, Sala samobójców ‘’. Film który opowiada o tej złej stronie natury ludzkiej którą ranimy innych, poprzez swoją nietolerancję. Istotne było wprowadzenie do filmu elementów gry, dzięki którym nabrał on niepowtarzalności.
Wspomnę jeszcze o komedii która góruje na mojej liście ulubionych filmów, czyli film pt. ,, Wkręceni ‘’. Istne dzieło sztuki. Podczas sensu trudno powstrzymać się od wybuchu śmiechu, dzięki aktorom którzy odgrywają swoje role mistrzowsko. Film do zapamiętania na długi, długi czas, do którego możemy wracać po sto razy. Zachęcam również do obejrzenia najnowszego polskiego dzieła, czyli        ,, Chemia ‘’ w reżyserii Bartka Prokopowicza. Wrażeniami podzielcie się z nami w komentarzach.
Powróćmy na koniec do oscarowego filmu ,, Ida ‘’. Zdania na ten temat są podzielone. Wielu twierdzi, że produkcja Pawła Pawlikowskiego otrzymała Oscara tylko dlatego, że ,, była o Żydach ‘’. Moim zdaniem film faktycznie nie jest dla szerokiego grona odbiorców, w tym dla młodzieży, bo po prostu nudzi i wydaje się bez sensu. Z technicznego punktu widzenia przesłanie filmu na pewno wzmacnia sceneria i forma czarno – biała, ze względu na to, że akcja toczy się w okresie powojennym. A wy co myślicie o tym filmie ? Czy ,, Ida ‘’ faktycznie zasłużyła na Oscara, czy może należał się on bardziej ,, Lewiatanowi ‘’ ? Czy historia Żydów od zawsze wzbudza zainteresowanie, a obraz skorumpowanej Rosji po prostu nie był w modzie ? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach oraz napiszcie jak odbieracie polskie kino i jakie polskie filmy podbiły wasze serca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz